Procedura dyplomowania Informatyka

Informacje ogólne

Pracę dyplomową student przygotowuje pod kierunkiem wybranego przez siebie promotora.

Promotora pracy dyplomowej student wybiera spośród osób proponowanych przez koordynatora kierunku, w ramach limitu wyznaczonego dla określonego nauczyciela akademickiego.

Promotorem pracy dyplomowej może być nauczyciel akademicki posiadający co najmniej stopień naukowy doktora.

Temat pracy dyplomowej ustala promotor ze studentem.

Ostateczny temat pracy dyplomowej ustala promotor ze studentem najpóźniej do końca pierwszego tygodnia ostatniego semestru studiów. Promotor dostarcza do dziekanatu w wersji elektronicznej listę studentów zawierającą ostateczne tematy prac dyplomowych w języku polskim oraz języku angielskim do końca drugiego tygodnia ostatniego semestru studiów.

Promotor nadzoruje przygotowanie pracy dyplomowej przez studenta oraz odpowiada za jej przebieg i efekty końcowe. W uzasadnionych przypadkach samodzielny pracownik naukowy kierujący pracą, za zgodą dziekana może wyznaczyć, spośród adiunktów, opiekuna technicznego.

Student pod opieką promotora przygotowuje pracę dyplomową w semestrach przewidzianych w planie studiów. Na każdym etapie powstawania pracy promotor może sprawdzić dowolny fragment pracy w systemie antyplagiatowym OSA, logując się do systemu osa.uni.opole.pl przy pomocy adresu i hasła poczty elektronicznej UO.

Student zobowiązany jest złożyć pracę dyplomową i zdać egzamin dyplomowy, jeżeli są przewidziane w programie studiów, nie później niż do końca września ostatniego roku studiów, a w przypadku kierunku studiów trwających 3,5 roku – nie później niż do końca zimowej sesji poprawkowej.

Wymogi formalne pracy

Praca dyplomowa musi zawierać streszczenie w języku oryginału i angielskim (a także w języku polskim, jeżeli języku oryginału jest inny niż język polski) oraz słowa kluczowe w języku oryginału i angielskim (a także w języku polskim, jeżeli język oryginału jest inny niż język polski).

Praca dyplomowa może być, za zgodą promotora, napisana w języku obcym.

Szczegółowe wymagania techniczne odnośnie pracy dyplomowej oraz odnośnie treści odpowiednich składanych przez studenta oświadczeń dotyczących pracy dyplomowej zawierają paragrafy 3, 4, 5 i 6 Zarządzenia nr 81/2021 Rektora Uniwersytetu Opolskiego z dnia 17 maja 2021 r. w sprawie zasad przygotowania i archiwizacji prac dyplomowych w Uniwersytecie Opolskim oraz załączniki 1, 2, 3 i 4 do wspomnianego zarządzenia.

Składanie pracy

Przygotowaną pracę dyplomową/wykonany projekt inżynierski student przedkłada w wersji elektronicznej lub papierowej do zaakceptowania promotorowi.

Przed zaakceptowaniem pracy dyplomowej przez promotora i jej przesłaniem do systemu Archiwum Prac Dyplomowych (APD), odbywa się seminarium, w którym obligatoryjnie uczestniczą promotor, recenzent oraz jeden członek instytutowego Zespołu ds. Jakości Prac Dyplomowych (nie będący promotorem ani recenzentem omawianej pracy). Celem seminarium jest ostateczna weryfikacja, czy praca spełnia wszystkie wymagania (w szczególności w zakresie poprawności merytorycznej, poszanowania praw własności intelektualnej, samodzielności i oryginalności) i może zostać dopuszczona do obrony. W przypadku, gdy praca nie spełnia istotnych wymagań, efektem seminarium jest zestaw sugestii dla dyplomanta celem poprawy wskazanych aspektów pracy. Za zorganizowanie miejsca i ustalenie terminu seminarium odpowiada promotor.

Promotor informuje studenta, że może plik z pracą przesłać do APD, zgodnie z instrukcją znajdującą się na stronie apd.uni.opole.pl.

Wszystkie dodatkowe prace praktyczne: projekt/program/zdjęcia/prezentacje utworzone w formie pliku są archiwizowane w APD jako załączniki do pracy. Pliki oznaczone odpowiednio jako praca praktyczna lub artystyczna są pomijane w badaniu antyplagiatowym. Pliki powyżej 1,5 GB są archiwizowane na płycie cd lub innym nośniku i przechowywane w teczce studenta.

Student uzupełnia w APD podstawowe informacje o pracy (streszczenie oraz słowa kluczowe w języku oryginału i angielskim, a także w języku polskim, jeżeli język oryginału jest inny niż język polski), wgrywa plik z pracą pisemną w formacie PDF do systemu oraz składa w systemie  oświadczenie o samodzielnym przygotowaniu pracy, co najmniej 14 dni przed planowanym terminem obrony.

Student wypełnia elektronicznie formularz osobowy monitoringu karier zawodowych absolwentów Uniwersytetu Opolskiego www.kariera.uni.opole.pl/monitoring.

Weryfikacja i ocena pracy

Promotor sprawdza czy uzupełnione przez studenta informacje oraz wgrana praca jest wersją przez niego wcześniej zaakceptowaną.

Promotor dokonuje ostatecznej weryfikacji w systemie antyplagiatowym JSA. Jeżeli w wyniku przeprowadzenia procedury antyplagiatowej – wyniku oględzin raportu podobieństwa – praca dyplomowa zostanie uznana za niebudzącą wątpliwości to wówczas zostaje przedstawiona do dalszego etapu procedury dyplomowania. W przypadku stwierdzenia w pracy dyplomowej plagiatu, Uczelnia niezwłocznie wszczyna właściwe postępowanie.

Promotor dokonuje wpisu zaliczenia przedmiotu „seminarium dyplomowe” i/lub „przygotowanie pracy dyplomowej” w protokole zamieszczonym w systemie USOSweb wyłącznie po zatwierdzeniu i złożeniu pracy w systemie APD.

Promotor składa w systemie APD oświadczenie, że praca spełnia warunki do przedstawienia jej w postępowaniu o nadanie tytułu zawodowego. Promotor zatwierdza pracę w systemie APD, przekazuje pracę do recenzji oraz informuje dziekanat, że praca została zatwierdzona.

Po zatwierdzeniu pracy promotor i recenzent uzupełniają w systemie APD formularze recenzji pracy dyplomowej (w szczególności wstawiając oceny pracy) i zatwierdzają je najpóźniej trzy dni przed wyznaczonym terminem egzaminu dyplomowego. Recenzje są widoczne dla dyplomanta.

Przebieg egzaminu dyplomowego

Warunkiem dopuszczenia studenta do egzaminu dyplomowego jest:
1) spełnienie wszystkich wymagań wynikających z programu i harmonogramu studiów;
2) uzyskanie pozytywnej oceny pracy dyplomowej.

Egzamin dyplomowy odbywa się przed komisją powołaną przez dziekana. W skład komisji wchodzą:

1) przewodniczący – dziekan albo powołany przez dziekana nauczyciel akademicki posiadający co najmniej stopień doktora;
2) promotor/promotorzy;
3) recenzent/recenzenci.

Egzamin dyplomowy przeprowadzany jest w formie ustnej.

Na studiach o profilu praktycznym w egzaminie dyplomowym może uczestniczyć przedstawiciel pracodawcy w roli obserwatora.

Na wniosek studenta lub promotora egzamin dyplomowy może mieć charakter otwarty. Wniosek musi być złożony w dziekanacie co najmniej na początku ostatniego semestru planowego ukończenia studiów.

Z przebiegu egzaminu dyplomowego sporządza się protokół. Wynik egzaminu dyplomowego wyraża się skalą ocen, o której mowa w § 18 ust. 2 Regulaminu Studiów.

Skip to content